LUKKET | Åbner igen kl. 11:00
CLOSED | Opens again at 11:00
LUKKET | Åbner i morgen kl. 11:00
Mandag: LUKKET
Tirsdag: LUKKET
Onsdag: LUKKET
Torsdag: LUKKET
Fredag: 11:00 – 20:00
Lørdag: 11:00 – 17:00
Søndag: 11:00 – 17:00
CLOSED | Opens again at 11:00
Mandag: LUKKET
Tirsdag: LUKKET
Onsdag: LUKKET
Torsdag: LUKKET
Fredag: 11:00 – 20:00
Lørdag: 11:00 – 17:00
Søndag: 11:00 – 17:00

Janus la Cour

Stilhed

23. august 2025 – 4. januar 2026

Ny særudstilling om Janus la Cours landskaber hengiver sig til stilhed


Særudstillingen udforsker den danske 1800-tals maler Janus la Cours kunstneriske univers, der insisterer på stille landskaber. Hvor moderne forstyrrelser er fraværende og en tilbagevenden til samme motiver en kraft.


Særudstillingen kaster et nyt blik på den danske maler Janus la Cour (1837-1909). En maler, der konsekvent skildrede naturens landskaber helt tyste, uden mennesker og uden spor af modernitet. Med en næsten geologisk fascination zoomer han ind på udvalgte detaljer som en sten eller en klippe, mens han retter blikket ned imod jorden.

Museets gæster kan se frem til at forsvinde i Janus la Cours landskaber og lade sig inspirere af kunstnerens insisteren på stilhed. Her ses et af la Cours mange motiver fra den østjyske kyststrækning, Sommeraften ved åens udløb i havet, malet i 1892 ved Moesgaard. © Aarhus Kommunes kunstsamling.

La Cour skabte gerne hele serier af samme motiv med den rene natur i forskellige udsnit og belysninger, til tider malet med års mellemrum. Igen og igen vendte han tilbage til de samme kyster, åer, søer, bugter og bjerge på rejser i Italien, Schweiz og Frankrig, eller i hans seneste mange år ved de østjyske kyststrækninger omkring Aarhus.


Der er i malerierne en stille insisteren på at glide ind i naturens egen væren, der inviterer beskueren til meditative øjeblikke. La Cour lader hverken dyr, mennesker eller samtidens buldrende industrialisering flytte ind. Her udkæmpes ingen slag i de store naturscenerier. Alt ånder fred. I en stilhed, der kan være både skøn og knugende. Uden mellemmenneskelige fortællinger.


Naturskildringerne er ikke kun ideale – ofte ligger dynger af tang i forgrunden, og fylder, og lugter. Således optræder også forgængeligheden og bryder med den generelle fornemmelse af tidløshed i motiverne.


Udstillingen sammenstiller Janus la Cours værker med udvalgte malerier af kunstneren, den geologisk uddannede danske maler og billedhugger, Per Kirkeby (1938-2018). Kirkeby beundrede la Cour og ejede selv tre la Cour malerier, som også indgår i udstillingen.

Janus la Cour, Helgenæs-kyst med sten, 1875. © Christoph Müller Stiftung.

Foto: Kilian Beutel.

Per Kirkeby, Uden titel (Læsø), 2006.

Privateje. © Estate of Per Kirkeby.

Foto: Lucas Spörl.

Janus la Cour, Søgræs og store sten, u.å. © Staatliche Schlösser, Gärten und Kunstsammlungen Mecklenburg-Vorpommern Schwerin, doneret af Christoph Müller, Stiftung Pommersches Landesmuseum.

Foto: Kilian Beutel.

Om Janus la Cour og samlingen

Stifteren af Nivaagaards Malerisamling, Johannes Hage (1842-1923), købte i april 1876 samlingens store værk af Janus la Cour, Slottet Chillon ved Genfersøen, samme år som det blev malet. Hage erhvervede ellers oftere ældre kunst end sin samtidskunst. Herunder adskillige landskabsmalerier af Janus la Cours lærermester P.C. Skovgaard (1817-1875), som la Cour boede hos i en årrække, og et fornemt værk af la Cours største kunstneriske forbillede; den franske maler og hovedskikkelse i klassisk landskabsmaleri, Claude Lorrain (1600-1682).

Johannes Hage delte la Cours kærlighed til fredelig natur, og købet af Janus la Cours værk til samlingen har uden tvivl ramt plet i Hages kunstneriske præferencer, der undgik alle tydelige spor af det moderne.

Janus la Cour yndede lange, ensomme vandringer i sin søgen efter uforstyrret natur og i det hele taget at være i enrum. Denne kærlighed til stilheden og naturen afspejles i hans kunst og vækker en længsel også i vores egen tid.

Janus la Cour, Slottet Chillon ved Genfersøen, 1876. Nivaagaards Malerisamling.

Særudstillingen er skabt i samarbejde med Museum Kunst der Westküste og kurateret i samarbejde med den tyske forfatter og kunsthistoriker Florian Illies, kendt for bøger som 1913 og Kærlighed i hadets tid.

Udstillingen er bygget op over den enestående Janus la Cour-samling, som kunstsamler og mæcen Christoph Müller opbyggede gennem de seneste 15 år i Berlin, med faglig støtte fra Simon Elson. Derudover indgår en række lån fra privatsamlinger og danske museer.

Udstillingen er støttet af Aage og Johanne Louis-Hansens Fond, Beckett-Fonden, 15. Juni Fonden, Margrethe og Johs. F. la Cours Fond Pindstrup, A.P. Mortensen og Hustrus Legatsamt Nikolai og Felix Fonden.

FØLG OS PÅ instagram

FOLLOw us on instagram