Politikken
“Mange mener, at det at føde børn og derefter være mor er det mest naturlige man kan foretage sig som kvinde. Men på Nivaagaards nye udstilling står det hurtigt klart, at måden, man er mor på, har mere med kultur end natur at gøre. Og det udgangspunkt lægger op til så mange diskussioner og interessante tankerækker, at det er en sand fornøjelse.”
Kristeligt Dagblad
"Det er en berigende visuel rejse i denne helt fundamentale relation, som gennemtrænger kulturen fra den tidlige kristendoms Jomfru Maria-dyrkelse til vore dages perfektionskrav til nybagte mødre.”
Kulturkupeen
“Endnu engang viser Nivaagaard en udstilling som på smukkeste vis binder fortiden og nutiden sammen. Med den let omskrevne H.C. Andersen titel ”Historier om mødre” rammer udstillingen ned i den aktuelle opkvalificering af alt, som er kvindeligt. Men museet gør det med ynde og ikke i en krampagtig eller kampberedt feminisme.”
Taler ved museumsdirektør Andrea Rygg Karberg og museumsinspektør Maren Bramsen i forbindelse med ferniseringen 19. september 2020: